نهضت حسینی، الگویی کامل برای فرهنگ‌سازی اسلامی

نویسنده

دانشجوی دکتری حقوق جزا و جرم‌شناسی

چکیده

حماسه­ی عظیم عاشورا با ویژگی­های خاص خود و خالق آن که سراسر تجلی آموزه­­های قرآنی و اجرای وحی الهی است، برترین الگو برای هر انسان در ابعاد فردی و اجتماعی زندگی اوست.
گذری بر این حرکت شور و شعورآفرین از مدینه و آغاز حرکت کاروان، تا بازگشت به مدینه و پایان حرکت کاروان، نمایشگاهی از درس­ها، عبرت­ها و زیبایی­هایی را به منصه­ی ظهور خواهد رساند که مجموعه­ی آن­ها، تشکیل دهنده­ی الگویی کامل از سبک زندگی اسلامی برای هر عضوی از اجتماع خواهد بود.
الگویی که عمل به آن، سیمای فرد و جامعه را دگرگون کرده و با شکوفایی و تسری فرهنگ اسلامی، زمینه­سازی ظهور حضرت حجت عج الله تعالی فرجه الشریف را موجب خواهد شد.
این پژوهش با شیوه­ی کتابخانه­ای و به صورت توصیفی تحلیلی در قالب دو بُعد فردی و اجتماعی، به بیان و تحلیل برخی از شاخصه­های  فرهنگ­ساز و الگو در سیره­ی امام حسین علیه­السلام در طول نهضت عاشورا می­پردازد.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

The Husaynist Movement: A Perfect Model for Islamic Cultural Modeling

نویسنده [English]

  • Muhammad-Jawad Aqabaqeri
چکیده [English]

The Husaynist movement has since provided mankind with a good role-model on individual and social levels. The various stages of this movement from its inception at Medina to up to the return of the aggrieved caravan back to Medina all contain several lessons and educative episodes that all together provide a good role-model for anybody. By extension, such a model would provide a ground for the re-appearance of the 12th Infallible Imam al-Mahdi. The present paper deals with some culture-building aspects of the Ashura episode.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Life-style
  • the Quran
  • Imam al-Husayn
  • Ashura
  • Islamic culture